Skip to content

2022 SAFTA Awards: Winners List

The past weekend was a victorious one for many artists and those behind the scenes at the South African Film and Television award ceremony held over two nights, 2nd -3rd September 2022. The first night was held virtually and hosted by Candice Modiselle and Smash Afrika, streaming on YouTube and the main event was hosted by comedian Mpho Popps joined by Ryle De Morny and Khutso Thaledi was screened live on Mzansi Magic and SABC 3.

Two of South Africa’s largest media groups went head-to-head for the ceremony’s big prizes, Multichoice and SABC were ready for action as the first segment of the awards took place. Multichoice led the race this year with most of their shows nominated in the different categories and an overall win of 54 awards across both evenings with Showmax adding to the total with 17 awards, the SABC managed to win 9 awards and E.tv scooping overall 11 awards.

Netflix stepped up with a win of 7 awards of which one was won by actress and mental health activist Nomvelo Makhanya for best-supporting actress in the Netflix original film “I Am All Girls”, the award being her first ever marking a huge milestone of her career.

The “Frame the Future” themed ceremony covered the Craft Awards where E.tv soap House of Zwide scooped 4 awards followed by Mzansi Magic Diep City with 3 awards and the public got the opportunity to vote in the Public Vote categories where Tembisa Mdoda-Nxumalo won the “Best TV Presenter” award and DiepCity voted as the Most Popular TV Soap/Telenovela.

The accolade for the Lifetime Achievement Award went to the legendary Connie Chiume for her 45 years of dedication to the South African television industry and broader global film industry.

Check out the full list of winners below:

PUBLIC VOTE: Best TV Presenter

Thembisa Mdoda-Nxumalo – Old Mutual Amazing Voices Most Popular TV Soap or Telenovela

DiepCity

Best Achievement in Sound, Documentary

Anthony Croft – Murder In Paris Best Achievement in Editing, Documentary

Esther Badenhorst – I Am Here Best Achievement in Cinematography, Documentary

Rick Joaquim – I Am Here Best Achievement in Directing, Documentary

Khalid Shamis – The Colonel’s Stray Dogs Best Documentary Short

Ulwandle – The Ocean Best Made For TV Documentary

Devilsdorp Best Documentary Feature

I Am Here Best Natural History and Environmental Programme

Unholy Alliance Youth Achiever Award

Lwazi Msipha Best Children’s Programme

Siyaya – Come Wild With Us! Best Educational Programme

Kick It Best Factual Programme

Die Staat Teen Best Competition Reality Show

The Taste Master SA Best Structured Soapie Reality Show

The Unexpected – DJ Zinhle Best Docu-Reality

Ghosted Africa: Love Gone Missing Outstanding Person with Disability Contributor Award

Calvin Ratladi Best Youth Programme

The Kingdom Best Online Content

Politically Aweh Best Lifestyle Programme

Die Broer Toer Best Current Affairs Programme

Beitbridge Border Post Best Student Film

Water Is Water Best Made For TV Movie

Boxing Day Best International Format

Family Feud South Africa Best Entertainment Programme

Musiek Roulette Best Variety Show

The Braai Show with Cassper Best Achievement in Make-Up And Hairstyling, TV Comedy

Nthabiseng Senong, Nomagugu Makgopela & Thandeka Feliti – African Dreams Best Achievement in Wardrobe, TV Comedy

Cassandra Rowland – G.I.L. Best Achievement in Sound, TV Comedy

Simon Ratcliffe – How to Ruin Christmas Best Achievement In Art Direction, TV Comedy

Beatrix Van Zyl – G.I.L. Best Achievement in Editing, TV Comedy

Richard Starkey & Gordon Midgley – Tali’s Baby Diary Best Achievement in Scriptwriting, TV Comedy

Rethabile Ramaphakela, Lwazi Mvusi, Thuso Sibisi, Sunni Faba, Salah Sabiti & KatlehoRamaphakela – How to Ruin Christmas Best Achievement in Cinematography, TV Comedy

Fahema Hendricks – Troukoors Best Achievement In Directing, TV Comedy

Ari Kruger & Daniel Zimbler – Tali’s Baby Diary Outstanding Provincial Contributor Award

Nceba Mqolomba Best Achievement in Make-Up & Hairstyling, TV Drama

Minke Swart – 4 Mure Best Achievement in Wardrobe, TV Drama

Mariechen Vosloo – 4 Mure Best Achievement in Sound, TV Drama

Joel ‘Juelz’ Mahlatjie – eHostela Best Achievement in Original Music/Score, TV Drama

Zithulele Khwela – Umkhokha Best Achievement in Art Direction, TV Drama

Sue Steele – Dam Best Achievement in Editing, TV Drama

Regardt Botha, Markus Van Schalkwyk & Eva Du Preez – Nêrens Noordkaap Best Achievement in Cinematography, TV Drama

Tom Marais – Reyka Best Achievement in Scriptwriting, TV Drama

Rohan Dickson – Reyka Best Achievement in Directing, TV Drama

Catharine Cooke & Zwelesizwe Ntuli – Reyka Best Achievement in Make-Up & Hairstyling, TV Soap/Telenovela

Refentse Munyai – DiepCity Best Achievement in Wardrobe, TV Soap/Telenovela

Beverly Mogorosi & Teddy Geldart – House of Zwide Best Achievement In Sound, TV Soap/Telenovela

Tshepiso Matlou, Janno Muller, Jonty Everton, Thapelo Makhubo & Jeanre Greyling – House of Zwide Best Achievement in Editing, TV Soap/Telenovela

LJ Rice, Sibongeleni Mabuyakhulu & Simphiwe Nhlumayo – House of Zwide Best Achievement in Original Music/Score, Telenovela

Brendan Jury – The River Emerging Filmmaker

Jordy Sank Best Achievement in Cinematography, Telenovela

Ryan Lotter & Lekau Mamabolo – House of Zwide Best Achievement in Art Direction, TV Soap/Telenovela

Noluthando Lobese – DiepCity Best Achievement in Scriptwriting, Telenovela

Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela – Legacy Best Achievement in Scriptwriting, TV Soap

Ameera Patel, Sanele Zulu, Grace Mahlaba, Thomas Hall, Myolisi Sikupela, NonhlanhlaSimelane, Omphile Molusi, Rosalind Butler; Teresca, Muishond, Themba Mahlangu &Kelly Robinson – Scandal! Best Achievement in Directing, Telenovela

Mandla Ngcongwane, Manqoba Mathunjwa, Thandokazi Msumza & Mamohato Askew – DiepCity Best Achievement in Scriptwriting, TV Soap

Ameera Patel, Sanele Zulu, Grace Mahlaba, Thomas Hall, Myolisi Sikupela, NonhlanhlaSimelane, Omphile Molusi, Rosalind Butler; Teresca, Muishond, Themba Mahlangu &Kelly Robinson – Scandal! Best Achievement in Directing, TV Soap

Danie Joubert – Binnelanders Best Achievement in Make-Up & Hairstyling, Feature Film

Annie Butler – Glasshouse Best Achievement in Costume Design, Feature Film

Catherine Mcintosh – Glasshouse Best Achievement in Sound Design, Feature Film

Ebenhaezer Smal (Haezer), Keagan Higgins, Rob Brinkworth & Gustav StutterheimFried Barry Best Achievement in Editing, Feature Film

Rowan Jackson – Glasshouse Best Achievement In Production Design, Feature Film

Kerry Von Lillienveld – Glasshouse Best Achievement in Original Music/ Score, Feature Film

Ebenhaezer Smal (Haezer) – Fried Barry Best Achievement in Cinematography, Feature Film

Justus De Jager – Glasshouse Best Achievement in Scriptwriting, Feature Film

Jafta Mamabolo – Freedom Best Supporting Actress, TV Soap

Natasha Sutherland – Scandal! Best Supporting Actor, TV Soap

Jerry Mofokeng Wa Makhetha – Scandal! Best Supporting Actress, Telenovela

Shaleen Surtie Richards – Arendsvlei Best Supporting Actor, Telenovela

Abdul Khoza – The Wife Best Actress, TV Soap

Manaka Ranaka – Generations: The Legacy Best Actor, TV Soap

Thabo Malema – Scandal! Best Actress, Telenovela

Nthati Moshesh – Isono Best Actor, Telenovela

Bonko Khoza – The Wife Best TV Soap

Suidooster Best Telenovela

DiepCity Best Supporting Actress, TV Drama

Natasha Loring – Dam Best Supporting Actor, TV Drama

Warren Masemola – Is’phindiselo Best Actress, TV Drama

Kim Engelbrecht – Reyka Best Actor, TV Drama

Thobani Dlomo Nzuza – eHostela Best TV Drama

4 Mure Best Supporting Actress, TV Comedy

Kate Normington – Tali’s Baby Diary Best Supporting Actor, TV Comedy

Frank Opperman – G.I.L. Best Actress, TV Comedy

Julia Anastasopoulos – Tali’s Baby Diary Best Actor, TV Comedy

Saint Seseli – How to Ruin Christmas

Best TV Comedy

Tali’s Baby Diary

Best Short Film

#Wearedyinghere Best Supporting Actress, Feature Film

Nomvelo Makhanya – I Am All Girls Best Supporting Actor, Feature Film

Tshamano Sebe – Angeliena Best Actress, Feature Film

Hlubi Mboya-Arnold – I Am All Girls Best Actor, Feature Film

Jafta Mamabolo – Freedom Best Achievement in Directing, Feature Film

Amy Jephta – Barakat Best Feature Film

I Am All Girls Lifetime Achiever Award

Connie Chiume

Related Articles